DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN TELEFONLARIMIZ:
+90 212 327 06 61
/ +90 532 551 13 94

 
LİSANSLI FUTBOLCU TEMSİLCİLİĞİ (FUTBOLCU MENAJERLİĞİ) NEDİR? KİMLER FUTBOLCU MENAJERİ OLABİLİR?


 
Başta spor basını olmak üzere çeşitli bilgisayar oyunlarından da duymuş olduğumuz ‘Futbolcu Menajerliği’ günümüzün popüler işlerinden birisi haline gelmiştir. Görüntüde sahadaki yeteneği keşfedip oyuncuyu başka kulübe transfer etmek olarak anlaşılsa da görünmeyen yüzünde oldukça detay, teknik ve yasal zorunluluklar barındıran komplike bir meslektir.

2001 Yılına kadar ‘FIFA Menajerliği’ adı altında verilen lisans bu yıldan sonra federasyonlarca düzenlenen yazılı sınav ve çeşitli kriterlere sahip olma koşulu ile gerçek kişilere bağlı bulundukların federasyonlarca verilmektedir. Dünyada gerçekleşen transfer piyasasını kontrol altında tutmak ve olumsuz bir durum karşısında futbolcu veya kulüplerin zararlarını karşılamak amacı oluşturulan ‘ Lisanslı Menajerlik’ sistemi 2010 Aralık ayı itibari ile dünya çapında yaklaşık 6000 ve Türkiye’de ise 120 lisans sahibini içermektedir.

Futbolcu Menajerliği sınavına katılmanız için Türkiye'de bir adreste ikamet etmeniz yeterli. Türkiye Futbol Federasyonu'na basvurarak açılan sınavı kazanırsanız FIFA lisanslı menajer olabiliyorsunuz.

Lisanslı Futbolcuy Temsilcisi (Futbolcu Menajeri)'nde Olması Gereken Temel Nitelikler

Lisanslı ve lisanssız menajer ayırımından önce temel olarak bir menajerin sahip olması gereken temel nitelikleri irdelemek gerekir.

- Teknik Bilgi; Oyuncuların kendi mevkilerinde ki toplu topsuz haraketlerini analiz edebilmek.Bu konuda futbol ve saha bilgisine sahip olmak gerekmektedir.

- Futbol Kulüpleri ile İlişki; Hem teknik hem de yönetim ekipleri ile yakın ilişki içerisinde bulunmak, sürekli iletişim halinde bulunarak gerek talepleri almak gerekse önerilerde bulunabilmek.

- İyi Bir Satışçı Olmak; Oyuncu ürününüzdür. Ürününüzü doğru pazara doğru zamanda doğru alıcılara ulaştırmanız gerekmektedir. Bunun yanında ürününüzü içeriğini zenginleştirmek için mentorluk yapmak gerekmektedir.

- Dürüstlük; Kısa zamanda para kazanmak için dürüstlükten ödün vererek bir oyuncuyu pazarlamak veya bildiğiniz bir kusuru gizlemek uzun vadede olumsuz bir itibar yaratacaktır.

- Sabırlı Olmak; Bir menajer bir oyuncunun her şeyidir. Oyuncu sadece oyununa konsantre olmalıdır geriye kalan her şeyi ile menajeri ilgilenmektedir. Bu sebeple sadece oyuncuyu bir kulübe pazarlamanın ötesinde problem çözücü bir misyona sahip olmak gerekmektedir bu da sabır gerekmektedir.

- Yabancı Dil ve Yurtdışı Bağlantıları; Buraya kadar saydığımız olmazsa olmaz özelliklerin belki de en önemlisi yabancı dil bilgisi. Eğer yurtdışından bir oyuncu getirmek veya yurtdışına bir oyuncu götürmek istiyorsanız yabancı dil bilgisi şarttır. Yabancı dil sadece transfer görüşmelerinde değil diğer menajer, menajerlik firmaları ve kulüplerle oluşturulacak ikili ilişkiler içinde oldukça önemlidir.

Rakamlarla Türkiye Transfer Piyasası ve Menajerlik Sistemi

Türkiye’de kayıtlı 4bin 650 profesyonel futbolcuya karşılık 117 lisanslı menajer bulunuyor. Kaba bir hesapla menajer başına 40 oyuncu düşüyor. Fakat profesyonel futbolcu sayısına profesyonel liglerde yer alan takımların A2 takım oyuncularının dahil olmadığı birde bunun yanında 117 lisanslı menajerin %40’ının lisansının askıda olduğu göz önüne alındığında bu rakamın daha fazla olması gerekiyor. Aktif olan menajerlerin federasyona bildirdiği futbolcu sayısı ise 550 civarında yani transferlerin % 90 ‘dan fazlası kayıtdışı yapılıyor.

Rakamsal olarak 2010-2011 sezonu gerçekleşen transferlerin büyüklüğüne bakıldığında sektörün neden bu kadar ilgi çektiği ve yaptırımlar getirilmeye çalışıldığı ortaya çıkmaktadır;

Super Toto Super Lig; 573,5 Milyon TL
Bank Asya Birinci Lig; 86 Milyon TL
Spor Toto İkinci Lig; 82.45 Milyon TL
Spor Toto Üçüncü Lig; 82.45 Milyon TL
TOPLAM 824 Milyon TL

Bu rakamların sadece oyunculara verilen yıllık ücret olduğu düşünülürse ve üzerine bonservis bedelleri, maç başı ücretleri, galibiyet şampiyonluk, kupa vs. primleri, ev, araba, uçak biletleri gibi ekstralar ve teknik direktör transferlerine harcanan paralar eklediğinde toplam rakam 1 MİLYAR EURO’ya kadar çıkmaktadır.( Lisanslı menajerler kurallar gereği sadece futbolcunun transferine konu olan bonservis ve yıllık ücreti üzerinden komisyon alırlar, ekstra kazançlardan yararlanamazlar).

Menajerler sözleşmelerinde belirtilen komisyon üzerinden çalışırlar ve menajerlik ücreti genellikle oyuncuyu alan kulüpten tahsil edilir. Genellikle uygulanan menajerlik komisyonu toplam transfer bedelinin ( bonservis bedeli, imzalama bedeli, yıllık ücret) %10’u kadardır. Sözleşmede komisyon miktarı belirtilmemişse FIFA kuralları gereği komisyon %3 kabul edilir.

 

Lisanslı Futbolcu Temsilcisi (Futbolcu Menajeri) Olma Koşulları

Lisanslı Menajerlik (Lisanslı Futbolcu Temsilcisi) sınavı her yıl Eylül ve Mart ayında FIFA’ya bağlı tüm federasyonlar tarafından aynı gün ve saatte gerçekleştirilir. Sınav 20 sorudan oluşur ve ilk 15 soru FIFA kalan 5 soru ise federasyonun kendi talimat ve yönetmeliklerinden gelir. Sınav FIFA dillerinden (İspanyolca,İngilizce,Fransızca,Almanca) birinden yapılırken 2010 yılı itibari ile bu dillere Türkçe’de eklenmiştir.Sınav giriş ücreti 500 TL olup , gerekli dokümantasyonlar TFF tarafından adaylara elektronik ortamda gönderilir. Başvuru için gerekli evraklar ;http://www.tff.org/default.aspx?pageID=189 adresinden temin edilebilir.

İlk sınavdan başarısız olan aday ikinci sınava girebilir.İkinci sınavda da başarısız olan aday üçüncü sınava bir takvim yılı dolduktan sonra girebilir.Üçüncü kez başarısız olan aday tekrar sınava girebilmesi için 2 yıl beklemesi gerekmektedir.

Çoktan seçmeli olan sınavda sorulan 20 sorudan 14’ünü doğru cevaplayan aday başarılı sayılır. Sınavda başarılı olan ve sınav öncesi istenen kriterleri ( bulunduğu ülkede 2 yıldan fazla ikamet etmek , kötü itibara sahip olmamak ve adli suça karışmamak ) yerine getiren adayın lisansını alabilmesi için ‘Profesyonel Sorumluluk Sigortası ‘ yaptırması gerekmektedir.Bu sigorta oyuncu ve kulüpleri doğabilecek risklere karşı koruma altına alır. Yaklaşık yıllık 1.500 euro olan sigorta 8 futbolcuyu kapsar. Sigorta yaptırmak yerine herhangi bir İsviçre bankasında 100.000 İsviçre Frangı banka teminatı yatırılabilir. Aday bu kriterleri de tamamladıktan sonra TFF’nin belirlediği yıllık vize ücretini ödedikten sonra lisans almaya ve ‘ Türkiye Futbol Federasyonu Lisanslı Futbolcu Temsilcisi’ ünvanını almaya hak kazanır.

Her yıl yatırılması gereken sigorta eğer yatırılmazsa lisans askıya alınır ve askıdan kalkana kadar kişi aktif olarak menajerlik hizmetinde bulunamaz.

FIFA kuralları gereği bir futbolcu illaki lisanslı bir menajer tarafından temsil edilmek zorunda değildir. Birinci dereceden akrabalar; anne-baba,eş,kardeş ve bulunduğu ülkede faaliyet gösteren bir avukatlarda futbolcuyu temsil edebilirler.Bu temsiliyette ortaya çıkabilecek problemler için hukuki yollara gidilir.

Lisanslı Lisansız Menajer Ayrımı Nedir ? Kulüpler ve futbolcular neden Lisanslı Menajer ile Çalışmalıdır ?

Menajerlik piyasasında lisanssız menajerler ‘çantacı’ diye tabir edilmektedir. Genellikle eski futbolcular veya çeşitli ilişkilerinden dolayı kulüplere yakın olan bu kişiler noter tasdikli sözleşme ile aracılık hizmetinde bulunurlar. Satış piyasasında sıkça tabir edilen tabir edilen ‘malı çaktım’ bu kişilerin verdikleri hizmeti oluşturur; futbolcuyu bir kulübe satmak ve komisyonunu almak. Tabii ki satış sonrası hizmet ister lisanslı ister lisansız menajer olsun ekstra bir durumdur ve sözleşmelerde yer almaz. Futbolcular ve kulüpler açısından böyle hizmet veren kişilerle çalışmanın dezavantajı sözleşmeden doğacak anlaşmazlıklarda mağdur olmaları ve federasyon nezdinde temsil edilememeleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu işi her ne kadar lisansız olsa da belirli bir ticari unvan altında yapan ve profesyonel hizmet veren menajerler ve firmalar da bulunmaktadır.

Lisanslı bir menajerin hizmetinden yararlanan kulüp ve futbolcular ise ;

- Menajerin faaliyetinden doğacak tüm risklere karşı güvence altındadır.
- Federasyon nezdinde temsil edilirler.
- Ödeme koşulları ve komisyon tutarları belirli bir şablon içerisinde hazırlanır ve federasyonlarca kayıt altına alınır. Ödemelerde anlaşmazlıkların önüne geçilir.
- Temel olarak FIFA ve Federasyonların belirlediği kurallara göre temsil edilir ve cezai bir durum oluşturacak durumlardan uzak tutulurlar.

Özellikle FIFA ve Federasyonların bu sisteme katı kurallar getirmesinin sebebi transfer piyasınını kayıt altına almak, kendi talimat ve yönetmeliklerini bilen ve risklere karşı sigortasını yaptıran kişilere yer vererek doğabilecek riskleri önlemek ve kara para aklamasına karşı önlem almaktır. Lisanslı menajerler fatura kesmek ve oyuncularını federasyonlara bildirmek zorundadırlar.
 

 

Futbolcu Menajerliği Eğitimi, Futbolcu Menajeri, Futbol, Türkiye'de Futbolcu Menajerliği, Dünyada Futbolcu Menajerliği, Fulbolcu Menajerliği Sınavı

Web Design @ Marka Ajans